پهنای باند چیست؟
iconدسته: اینترنت,

وقتی شما یك سایت را از مرورگر خود درخواست می*كنید، در حقیقت در حال دانلود یك فایل هستید كه می*تواند یك فایل صفحه وب با فرمت HTML، یك فایل تصویری مثلا با فرمت GIF و یا یك فایل صوتی مثلا با فرمت MIDI و یا تركیبی از آنها باشد. این فایلها در كامپیوتر شما بارگذاری (Download) شده و از طریق مرورگر وب (Web Browser) به شما نشان داده می*شوند. هرگاه كه شما فایلی را دانلود می*كنید، داده*ها در مسیری به سمت شما منتقل می*شوند كه به اصطلاح به آن Data Transfer می*گویند.

وقتی شما یك سایت را از مرورگر خود درخواست می*كنید، در حقیقت در حال دانلود یك فایل هستید كه می*تواند یك فایل صفحه وب با فرمت HTML، یك فایل تصویری مثلا با فرمت GIF و یا یك فایل صوتی مثلا با فرمت MIDI و یا تركیبی از آنها باشد. این فایلها در كامپیوتر شما بارگذاری (Download) شده و از طریق مرورگر وب (Web Browser) به شما نشان داده می*شوند. هرگاه كه شما فایلی را دانلود می*كنید، داده*ها در مسیری به سمت شما منتقل می*شوند كه به اصطلاح به آن Data Transfer می*گویند.
برای مثال اگر شما صفحه*ای را با حجم یك كیلوبایت (1kb) یا 1024 بایت دانلود می*كنید، دقیقا به همان مقدار یعنی یك كیلوبایت داده را از سرور آن سایت به كامپیوتر خود منتقل كرده*اید. این مقدار برای حجمهای دیگر به ترتیب زیر است: KB Kilo Byte 1,024 MB Mega Byte 1,048,576 GB Giga Byte 1,073,741,824 پهنای باند یا Bandwidth پهنای ارتباطی است كه داده ها از طریق آن و از فضای وب شما انتقال می*یابند. یك بازدید از صفحه 100 كیلوبایتی به همان مقدار پهنای باند مصرف می*كند كه 100 بازدید از یك صفحه یك كیلوبایتی. پس هنگام انتخاب یك میزبان برای سایت خود همواره به این نكته و پهنای باندی كه لازم دارید، توجه داشته باشید. چه مقدار نیاز داریم؟ تصور كنید كه سه فرد داریم كه آنها را به ترتیب شماره 1، 2 و 3 می*نامیم. هر سه نفر 1،000،000 ریال پول دارند و می*خواهند كه آن را در یك فروشگاه خرج كنند. فرد شماره 1، تعداد زیادی وسیله با قیمت پایین برای هر یك از آنها خریداری می*كند. فرد شماره 2، تعداد كمتری وسیله نسبت به فرد شماره 1 اما با قیمتهای متوسطی می*خرد. فرد شماره 3، چند وسیله بیشتر نمی*تواند بخرد. چون برای هر یك قیمت زیادی پرداخت كرده است. اجازه دهید موارد فوق را برای سایت و پهنای باند شبیه*سازی كنیم. در نظر بگیرید كه مقدار موجودی هر یك همان پهنای باند است و وسایل خریداری شده اجزای سایت و یا به عبارت دیگر فایلهای آن هستند: فرد شماره 1، سایتی با فایلهای و تصاویر كم حجم طراحی كرده، در نتیجه تعداد بازدید بیشتری از سایتش می*تواند صورت بگیرد. فرد شماره 2، دارای سایتی با فایلها و تصاویر كم و بیش حجیمی است كه به همان نسبت تعداد كمتری بازدید باعث مصرف پهنای باند آن سایت می*شود. فرد شماره 3، سایت مناسبی طراحی نكرده چون فایلها و صفحات سایتش بسیار حجیم بوده و با تعداد كمی بازدید از سایتش تمام پهنای باندش را مصرف می*شود.

معنی این مطالب چیست؟ مثالهای بالا نشان می*دهد كه برای یك پهنای باند ثابت می*تواند تعداد بازدیدهای متفاوتی وجود داشته باشد كه با دانلود فایلهای آن سایت در هر بار بازدید نسبت مستقیم دارد. بدین ترتیب كه یك بار دانلود برای صفحه*ای با حجم زیاد، تعداد بازدید كمتری را برای یك پهنای باند ثابت به دنبال خواهد داشت. مقدار پهنای باندی كه یك سایت مصرف می*كند به عوامل متعددی بستگی دارد. شما باید انواع فایلهایی را كه بازدیدكنندگان دانلود می*كنند، در نظر بگیرید. پهنای باند نامحدود وقتیكه شما یك پیشنهاد برای انتخاب میزبان (Host) دارید كه گفته است پهنای باند نامحدودی در اختیارتان قرار می*دهد، احتمالا شما به طور دقیق به دنبال اجرای مفهوم پهنای باند نامحدود بر روی سایت خود هستید. اما هیچ میزبانی نمی*تواند یك پهنای باند نامحدود را در اختیارتان قرار دهد. اگر واقعا این امكان*پذیر باشد كه شما بتوانید پهنای باند نامحدودی برای سایت خود و با این مبالغ ناچیز تهیه كنید، به چه علت سایتهای یاهو و یا مایكروسافت خود را بر روی این میزبانها منتقل نمی*كنند؟ شما متوجه خواهید شد كه هیچ چیز نامحدودی وجود ندارد. به عبارت دیگر اینگونه تعریفها نسبی هستند و برای دوره*ای خاص مفهوم دارند. در برابر این ادعا، یكی از حالات زیر را پیش رو دارید:
1- سایت شما در یك بازه دارای پهنای باند نامحدود است: تعداد زیادی از هاستها مشمول این حالت هستند. اگر سایت شما مثلا كمتر از 5 گیگابایت در ماه را مورد استفاده قرار می*دهد، اصطلاحا به شما گفته می*شود كه شما پهنای باند نامحدود دارید. ممكن است كه پس از مدتی ترافیك سایت شما بیشتر از بازه مشخص*شده شود و این شما را مجبور خواهد كرد كه به هاست دیگری اسباب*كشی كنید. به*عبارت دیگر، نامحدود در بازه مشخص.
2- پهنای باند مشروط: در این حالت هاست شما به شرطی پهنای باند نامحدود در اختیارتان می*گذارد كه شما قبول كنید فایلهای صوتی همچون mp3، فشرده مثل zip و tar، اجرایی مانند exe و تعدادی دیگر از فرمتهای معمول بزرگتر از حد استاندارد یك فایل گرافیكی یا HTML را استفاده نكنید. بعلاوه، آنها اغلب از شما می*خواهند كه تمامی فایلهای شما روی فضای خودتان مصرف شوند و شما نمی*توانید اجازه دهید كه سایتهای دیگر لینك مستقیمی به فایلهای شما داشته باشند.
3- كذب محض: در برخی از موارد آنها چیزی را تبلیغ كرده اند كه هیچگاه توانایی انجام آنرا ندارند. آنها معمولا چیزی شبیه این را می*گویند: «ما نتیجه را تضمین نمی*كنیم». و در صورت محبوبیت سایتتان شما خواهید دید كه پهنای باند مورد نظر برایتان غیرقابل دسترس است. تعداد زیادی از سایتها مفاد قرارداد خود را نادیده گرفته و به راحتی موانعی را در مقابل شما ایجاد می*كنند. تعداد اندكی از آنها این عدم دسترسی را جبران كرده و یا وجه*تان را به شما مسترد می*كنند. البته هاستهای دسته سوم نمی*توانند مدت زیادی در رقابت پایدار بمانند مگر اینكه سیاست خود را قبل از ازدیاد مشتریهایشان عوض كنند. چرا برخی از هاستها تبلیغات دروغ انجام می*دهند؟ پاسخ این سوال ساده است. آنها اینكار را می*كنند چون رقبایشان هم همین شیوه را در پیش گرفته*اند. آنها گمان می*كنند كه بسیاری از كاربرانشان بسیار كمتر از آنچه كه درخواست كرده*اند، پهنای باند احتیاج دارند و به همین دلیل هیچگاه متوجه محدودیت پهنای باند خود نخواهند شد.

در حقیقت بسیاری از كاربران هم درك درستی از پهنای باند ندارند. آنها تنها می*بینند كه یك هاست انها را در پهنای باند محدود كرده و دیگری آنرا به مقدار نامحدود ارائه می*دهد و تنها به همین علت دومی را انتخاب می*كنند. از زاویه آمار، بیشتر سایتها كمتر از 500 مگابایت و یا به عبارتی 5/0 گیگابایت در ماه پهنای باند مصرف می*كنند. در صورتیكه شما mp3 و یا نرم*افزار خاصی را برای دانلود در سایت خود قرار نداده باشید، نباید نگران پهنای باند خود باشید. و به این دقت كنید كه اگر هاستی در تبلیغات خود مدعی پهنای باند نامحدود باشد، راه خاصی هم برای اثبات دروغ وی موجود نیست. تفاوت بین پهنای باند (Bandwidth) و انتقال داده (Data Transfer) جیست؟ این دو مفهوم در بسیاری از موارد مترادف هستند و هر دو تصور یكسانی را در ما برانگیخته می*كنند. بطور خلاصه، هر دو با مقدار داده*ای كه شما به صورت فایل روی سایتتان آپلود كرده*اید بستگی دارند. كاربران سایت شما را مرور كرده و با این كار فایلها یا ایمیلها (در صورتی كه شما از هاستتان برای خدمات ایمیل استفاده می*كنید)، را از هاست دانلود می*كنند.

و اما تفاوت... بگذارید با یك مثال مساله را كمی روشن*تر كنم. تصور كنید كه یك ارتباط اینترنتی مانند یك لوله آب و داده*ها همان آب است. پهنای باند در این مثال به ضخامت لوله اطلاق می*شود. هر گاه سخنی از انتقال داده نامحدود (Unlimited data transfer) به میان می*آید، درست به مانند این است كه به شما بگویند شما می*توانید از یِك لوله باریك هر چقدر كه می*خواهید آب بنوشید ولی در عمل شما نمی*توانید آب زیادی از همچنین ضخامت كمی بنوشید. در صنعت هاستینگ، پهنای باند بسیار پربهاست و اطلاق عبارت نامحدود درباره آن ممكن نیست. دزدی از پهنای باند در بسیاری از سایتها فایلهای گرافیكی و یا صوتی قرار دارد. فرض كنید كه وب*مسترسایت دیگر از تصویر و یا صوت موجود در سایتتان خوشش آمده باشد. ممكن است كه او با بدست آوردن آدرس آن فایل (مثلا با گرفتن properties از آن) همان فایل را در میان صفحات خود جای دهد. با این كار هر بار كه سایت او مرور می*شود، فایلهای مورد نظر از هاست شما به مرورگر فرد بازدیدكننده هدایت می گردد. با اینكار بدون آنكه كسی از سایت شما بازدید كرده باشد، شما مقداری از پهنای باند خود را از دست داده اید. به این كار (كه در بسیاری از موارد ناآگاهانه صورت می*گیرد)، دزدی پهنای باند یا Bandwidth theft می*گویند. برای جلوگیری از این مساله بهترین راه این است كه از طریق ایمیل با وب*مستر آن سایت تماس گرفته و از وی خواهش كنید كه فایل مورد نظر را بر روی هاست خود منتقل كرده و آدرس آنرا به هاست خود تغییر دهد.

icon

سایر صفحات سایت
جستجویجستجویجستجویجستجویجستجویجستجویجستجویجستجویجستجوی
هرگونه سوء استفاده از مطالب این وبلاگ به مدیر وبلاگ ربطی ندارد.
آهنگ
عضویت در سایت
جهت دریافت جدیدترین ها در ایمیل خود در گروه سایت عضو شوید.

icon
خوراک فید
جهت اطلاع از جدیدترین برنامه ها در خوراک فید عضو شوید.

icon
© کلیه حقوق این وب سایت نزد مدیران آن محفوظ است.
استفاده از مطالب تنها با اجازه مدیران امکانپذیر است.
قالب ساز : پاسارگاد
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو